W trakcie każdej budowy, czy też remontu, dochodzi do momentu, kiedy planujemy, jakie wyposażenie znajdzie się w naszych wnętrzach, w tym także w łazience. Decydując się na zakup wanny, musimy pamiętać o paru istotnych rzeczach, które pomogą wybrać nam tą najlepiej pasującą. Zobaczmy zatem, na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Wymiar ma znaczenie

Wymiar to pierwsza kwestia, która powinna zadecydować o wyborze w zasadzie każdego obiektu w naszych wnętrzach. Podobnie jest też z wanną. Głównym czynnikiem wpływającym na jej wybór z perspektywy wymiaru, jest miejsce, które możemy przeznaczyć na jej montaż. Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów. Najbardziej popularne i najmniejsze wanny, to te o wymiarach 140 x 70cm. Oprócz nich, są też znacznie większe, których wymiary sięgają blisko 190 x 90cm. Ważny jest też kształt. Zależy on w głównej mierze od tego, gdzie będzie stała nasza wanna i jak mocno ma zostać wyeksponowana. Najczęściej ustawiana jest pod ścianą lub w narożniku. Wówczas powinna mieć kształt prostokąta, pięciokąta lub trójkąta. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wannę, która będzie wolnostojąca, to wybór powinien paść na wannę obecnie bardzo popularną, mającą owalny kształty i niewymagającą żadnej zabudowy.

1

Materiał wykonania 

Kiedy już zdecydujemy, jak powinna wyglądać nasza łazienka i mamy wyobrażenie o tym, jakiego kształtu wanny poszukujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego będzie zrobiona. Do wyboru mamy wanny żeliwne, stalowe, akrylowe i ze sztucznego marmuru. Zaletą wanien żeliwnych jest ich trwałość i solidność w wykonaniu. Zwykle cechują się również zdobionymi nóżkami, które dodają szyku wnętrzu. Ich jedyną wadą jest waga, która może sprawiać problemy w momencie transportu do mieszkania. Wanny stalowe to lekkie konstrukcje, które również są trwałe i odporne, ale niestety, nie pozwalają na długie trzymanie ciepła znajdującej się w nich wody. Wanny akrylowe są bardzo lekkie, a przy tym utrzymują dość długo stałą temperaturę. Nie są jednak aż tak odporne i wytrzymałe, jak wcześniej wspominane materiały. Ostatnimi są wanny wykonane ze sztucznego marmuru. To również konstrukcje bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niestety są to najcięższe wanny, ponieważ ich waga potrafi przewyższać nawet te żeliwne.

4

Dodatkowe wyposażenie  

Wybierając wannę, powinniśmy przede wszystkim kierować się naszą wygodą i komfortem. W zależności od wybranego kształtu, wymiaru oraz materiału wykonania, nasza wanna będzie mogła spełniać jeszcze kilka dodatkowych funkcji. Możemy pokusić się nie tylko o wannę narożną, ale też posiadającą funkcję hydromasażu. Jeżeli zakupimy wannę prostokątną, a nie chcemy rezygnować z szybkiego i funkcjonalnego prysznicu, możemy doposażyć ją w dodatkowy parawan nawannowy. Opcji jest naprawdę wiele. Dlatego wybór wanny powinniśmy bardzo dobrze przemyśleć.

3