Rynek rolet zewnętrznych w Polsce jest bardzo duży, zaś kupujący do wyboru ma całą paletę rolet naokienych, natynkowych, podtynkowych oraz RKS. Należy jednak pamiętać, iż decydując się na ten element wyposażenia domu lub mieszkania, warto zwrócić uwagę na szereg elementów oraz cech samego produktu. W niniejszym artykule podpowiadamy jak wybrać rolety zewnętrzne, aby być z nich zadowolonym przez długie lata.

rolety zewnętrzne

Nadeszła wiosna, a wraz z nią czas budowy i remontów domów oraz mieszkań. Jest to zatem idealna pora na zakup i montaż rolet zewnętrznych. Anna Michałek – specjalista z firmy okna-koncept.pl dodaje: Rolety zewnętrzne są idealną inwestycją, a dzięki swej funkcjonalności stanowią integralną część nowoczesnych technologii budowlanych. Polacy docenili ich zalety i masowo montują je w swoich domach. Na początku – zanim udamy się do sklepu po rolety, musimy wiedzieć, że każda roleta składa się z kilkunastu elementów. Najważniejsze z nich to skrzynka, w której znajduje się mechanizm zwijający, sam mechanizm zwijający, izolacja cieplna oraz prowadnice. Na rynku jest tyle rodzajów rolet, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Istnieją cztery podstawowe rodzaje rolet zewnętrznych. Pierwsze z nich to rolety naokienne. Ich obudowa jest wykonana z PCV z pokrywą rewizyjną umiejscowioną od dołu lub od tyłu skrzynki rolety. Kaseta nakładana jest na okno, a następnie wraz z nim montowana we wnęce okiennej. Decyzja zastosowania tego rodzaju rolety powinna zostać podjęta przy projektowaniu budynku lub przy okazji wymiany okien. Drugim rodzajem są rolety natynkowe, których obudowa wykonana jest z aluminium. Skrzynkę montuje się na murze nad oknem lub we wnęce okiennej. Nie można jej zabudować. Założenie takich rolet może być wykonane w dowolnym momencie. Trzecim typem są rolety podtynkowe. Skrzynkę montuje się przed oknem w specjalnie wcześniej przygotowanej w tym celu wnęce. Niezbędne jest w tym przypadku zabudowanie skrzynki. Wybór tego rodzaju rolet musi zostać dokonany już na etapie projektowania domu. Inną, ostatnią kategorią są rolety RKS, których obudowa jest wykonana z polistyrenu lub ceramiki i konieczne jest jej całkowite zabudowanie. Stosuje się je wyłącznie w nowym budownictwie, a postanowienie ich użytkowania należy uwzględnić już na etapie planowania budowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolet?

Pierwszym i najważniejszym kryterium przy zakupie rolet zewnętrznych jest kwestia tego, czy mają być one montowane w nowo wznoszonym budynku czy już istniejącym. W przypadku projektowania nowego domu, można uwzględnić ukrycie rolet w ścianie nieruchomości – dotyczy to rolet do zabudowy. Z kolei rolety naokienne mogą zostać wykorzystane w sytuacji, gdy ich zastosowanie nie zostało uwzględnione w projekcie, a dom jest jeszcze w stanie surowym. Można je również stosować przy okazji remontu lub wymianie stolarki okiennej. Rolety elewacyjne, natomiast są idealnym wyborem, gdy nie wykonuje się żadnego remontu, ani nie prowadzi budowy. Mocuje się je bezpośrednio na elewacji budynku.

Decydując się na rolety zewnętrzne warto również zwrócić uwagę na takie ich walory estetyczne. Dzięki ogromnej gamie kolorów mogą one poprawić wygląd zewnętrzny nieruchomości. Dobrze jest również, aby na etapie doboru rolet określić, czy mają one być podnoszone i opuszczane ręcznie czy też automatycznie. Automatyczne sterowanie jest wygodniejsze dla użytkowników, a także umożliwia zaprogramowanie czasowe uruchamiania rolet dostosowując ich działanie do trybu życia domowników. Dzięki temu, oprócz wygody, oszczędza się energię oraz ogranicza utratę ciepła. Ostatnim, ale równie ważnym kryterium wyboru tego rodzaju urządzeń jest zakup produktu najwyższej jakości, który gwarantuje niezawodne użytkowanie i funkcjonowanie przez długi czas. Instalując rolety zewnętrzne warto skorzystać z usług sprawdzonej i uznanej firmy, która zapewni ich fachowy montaż.

Współcześnie instalowanie rolet zewnętrznych to rozwiązanie, na które coraz chętniej decyduje się wiele osób. Spełniają one szereg funkcji takich. Są one zabezpieczeniem przeciwłamaniowym, ochroną przed słońcem i wiatrem, opadami oraz pozwalają uchronić dom przed utratą ciepła. Wybór odpowiednich rolet znanej i sprawdzonej marki oraz fachowy montaż pozwoli na bezproblemowe korzystanie z nich przez długie lata.