Plisy to specjalny rodzaj osłony okiennej, który jest jednym z najbardziej funkcjonalnych systemów tego typu. Plisa to rodzaj eleganckiej i dekoracyjnej zasłony przeciwsłonecznej pozwalającej uzyskać jedyne w swoim rodzaju efekty świetlne i szereg możliwości kompozycyjnych. Jako jedyna daje możliwość zasłonięcia otworów okiennych o nietypowych kształtach: okręgi, trójkąty, trapezy itp.

stairs-home-loft-lifestyle-large

Kupując opisywane plisy montaż bezinwazyjny (wykonywany samodzielnie) nie powinien stanowić żadnych trudności, o ile wcześniej uważnie odmierzyliśmy wymiary ramy okiennej.
Montaż ten opiera się na założeniu między listwy przyszybowe czterech (po dwa na górze i na dole) specjalnych zaczepów, do których przymocowane są sznureczki (żyłki), na których trzyma się plisa i które umożliwiają jej regulację. Montaż bezinwazyjny oznacza brak konieczności wiercenia jakichkolwiek otworów – wszystko trzyma się na samodzielnie montowanych zaczepach. W ten sposób nie naruszymy ani listwy ani ramy okna. Naciąg sznurków dostosowany jest do podanego wymiaru okna. Można go jednak w razie potrzeby dopasować poprzez przesunięcie zaczepu żyłki w mocowaniach u dołu. U góry natomiast jest możliwość zawiązania supłów w innym miejscu. Istnieją także plisy ze specjalnymi prowadnicami bocznymi, które świetnie nadają się do zastosowania przy oknach dachowych.

Plisy te nie ograniczają otwierania okna bądź drzwi balkonowych oraz doskonale mieszczą się w przestrzeni miedzy listwami przy szybach. W przeciwieństwie do klasycznej rolety lub żaluzji, plisa bezinwazyjna umożliwia przesłonięcie dowolnego fragmentu okna. Można ją przesuwać jednocześnie od dołu jak i od góry. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu, plisy świetnie nadają się do pomieszczeń znajdujących się na parterze, gdyż skutecznie osłaniają wnętrze od ulicy, wpuszczając jednocześnie światło od góry.
Do plis możemy dopasować zasłony lub firanki. Plisy bezinwazyjne nie posiadają stałej rynny górnej i dolnej, a sznurki przymocowane są zaczepami bezpośrednio do listwy przy szybie.
Plisy to z pewnością jedno z najprostszych, najtańszych i najbardziej funkcjonalnych rozwiązań do domu lub biura. Ich solidna i stabilna konstrukcja i montaż zapewnia długi okres użytkowania bez konieczności napraw czy konserwacji.
Niewątpliwą zaletą plis jest również ich estetyczny, schludny wygląd oraz możliwość łatwego ich dopasowania pod kątem koloru do wystroju wnętrza całego pomieszczenia.