Kolor szary, obok beżu i bieli, należy od kilku sezonów do najmodniejszych barw w aranżacji wnętrz, w tym również w łazience. Szarość wprowadza do wnętrza elegancję i nowoczesność. Jest to kolor neutralny, kojarzący się z perfekcjonizmem i czystością, który pozwala stworzyć ponadczasową bazę do urządzenia ciekawego wnętrza.

Kolor szary jest minimalistyczny i chłodny, dzięki czemu doskonale pasuje do nowoczesnych aranżacji wnętrz w domach, mieszkaniach i loftach, gdzie znakomicie sprawdzą się na przykład płytki imitujące strukturę betonu. Choć szarość jest kolorem przewidywalnym, wcale nie musi być nudna. Dzięki swojemu neutralnemu charakterowi daje niezliczone możliwości aranżacyjne, gdyż może być łączony i zestawiany z dowolnymi barwami. Możemy postawić na nasycone kontrasty, ciepłe tony i mocne akcenty lub pozostać przy subtelnych gradacjach, wykorzystując różne stopnie nasycenia czernią. Warto też wiedzieć, że szarość dobrze wypada w zestawieniu z drewnem lub jego imitacją, albo też w postaci motywu dekoracyjnego w aranżacji klasycznej.

szara łazienka

Szarość na ścianach łazienki

Szare płytki na ścianach łazienki sprawią, że zyska ona wygląd elegancki i wręcz luksusowy. Jeśli do tego łazienka jest przestronna i jasna, możemy wybrać błyszczące płytki rektyfikowane w dużych formatach, które stworzą piękną spójną taflę. W przypadku potrzeby optycznego wydłużenia ściany doskonałym rozwiązaniem okażą się kafelki prostokątne, ułożone poziomo.

szaro błękitna łazienka

Szara podłoga w łazience

Szare płytki podłogowe w łazience to strzał w dziesiątkę. Nie tylko atrakcyjnie się prezentują, ale także są praktyczne. Ewentualne zabrudzenia są na nich znacznie mniej widoczne niż na innych kolorach. Warto więc przejrzeć oferty producentów kafelków, którzy wychodzą „betonowej” modzie naprzeciw, proponując płytki w różnych odcieniach szarości oraz imitujące beton.

Interesującym rozwiązaniem może okazać się także zestawienie szarych płytek podłogowych z białymi urządzeniami sanitarnymi oraz ścianami w jasnym odcieniu. Taka aranżacja dobrze sprawdzi się w małej łazience bez okna.

Meble do szarej łazienki

Meble w szarym kolorze są stylowe i praktyczne. Musimy tylko pamiętać, by nie zlały się z tłem z płytek. Warto tutaj pomyśleć o różnych odcieniach szarości i dobrać ciemniejsze meble do jasnych ścian i odwrotnie. Fronty mogą być matowe lub błyszczące i to od nas zależy, którą wersję wybierzemy. Pamiętajmy też, że szarość może pojawić się tylko na drzwiach frontowych lub na całej powierzchni mebli. Ciekawym rozwiązaniem będą meble z szarymi frontami oraz drewnianym korpusem, gdyż drewno doskonale komponuje się z szarością i wprowadza do pomieszczenia efekt naturalności. Możemy też wybrać meble białe, które będą kontrastować z ciemną szarością.

lazienka

Wanny i umywalki do szarej łazienki

W szarej łazience doskonale sprawdzą się śnieżnobiałe urządzenia sanitarne, zarówno o klasycznych obłych kształtach, jak i nowoczesnych prostokątnych. Jeśli jednak wolimy odważniejsze kreacje, możemy wybrać bardziej designerskie elementy, jak na przykład umywalkę w szarym kolorze, w kształcie okrągłej misy, wykonaną ze szkła, kamienia lub materiału imitującego kamień. Wanna również może być klasyczna biała i obudowana szarymi płytkami łazienkowymi. Możemy też wybrać wannę wolnostojącą w nowoczesnym kształcie.

1

Dodatki do szarej łazienki

Dodatki to elementy, które dopełniają każde wnętrze i nadają mu charakteru. W przypadku szarej łazienki warto pomyśleć o elementach chromowanych – wieszakach, uchwytach do mebli, nóżkach szafek stojących czy aluminiowych listwach wykończeniowych. Elementy błyszczące wprowadzą klimat industrialny, natomiast matowe – ciepły, delikatny i romantyczny.

Kolejnym dodatkiem, na jaki warto zwrócić uwagę jest miękki stylowy dywanik łazienkowy, który ułożymy przy wannie lub wyjściu z kabiny prysznicowej. Możemy także zakupić szare ręczniki ze stylowych materiałów, które poza swoją praktyczną funkcją staną się elementami dekoracyjnymi strefy kąpielowej w nowoczesnym wnętrzu.

Nie możemy też zapomnieć o lustrze, które jest obowiązkowym elementem każdej łazienki. W przypadku wnętrza w stylu nowoczesnym i minimalistycznym najlepiej sprawdzi się lustro proste, kwadratowe lub prostokątne bez ramy.

łazienka nowoczesna

Łączenie szarości z innymi barwami

Szarość możemy łączyć z klasyczną bielą oraz czernią, zyskując bardzo elegancki efekt. Takie zestawienie doskonale sprawdza się w przeżywającym ostatnio swój renesans stylu retro. Jeśli jednak wolimy nowoczesność, możemy wprowadzić żywsze akcenty i wybrać na przykład fiolet, czerwień, zieleń lub pomarańcz.

Dla kogo taki wystrój?

Zarówno w aranżacji wnętrz, jak i psychologii, zamiłowanie do koloru szarego przypisuje się osobowościom poukładanym, które konsekwentnie podążają własną drogą. Nierzadko są to perfekcjoniści i osoby odważne, choć nie zawsze wybijające się na pierwszy plan. Jeśli więc cenisz sobie ład i porządek oraz ciekawe rozwiązania, styl ten jest właśnie dla Ciebie.

Szare dodatki znajdziesz na http://www.kwadroceramika.com/pl/produkty/plytki_lazienkowe

Źródło zdjęć: Google images