Pozornie zestawienie słów zawartych w tytule wydaje się sprzeczne, niemniej coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie nowoczesnego wiejskiego domku w stylu retro, nawiązującego do dawnego wyglądu i wystroju. Jednym z obowiązkowych elementów, jakie muszą się znaleźć w tego typu domu jest kominek oraz drewniane meble.

kominek

Najpierw budowa…

Przede wszystkim już w fazie projektowania należy postawić na nowoczesne kominki, które nie tylko zapewnią bezpieczeństwo, ale także spełnią normy dotyczące ochrony środowiska i ekologicznego spalania. Jednym z najważniejszych elementów jest wentylator wyciągowy, który wysysa powietrze z wnętrza domu na zewnątrz.

Domek wiejski to przeważnie dom parterowy, dlatego też bardzo ważne jest wcześniejsze, bardzo dokładne umiejscowienie paleniska: tradycyjna koza, piec wolnostojący lub piec kaflowy – rodzaj kominka nie ma znaczenia, bowiem będzie spełniał dwie podstawowe funkcje. Przede wszystkim nowoczesne kominki mają za zadanie ocieplić wnętrze domu i jednocześnie stanowić element dekoracyjny. W przypadku domku wiejskiego lepiej postawić na kominek zamknięty, bowiem w przeciwnym wypadku ponad 80% ciepła z otwartego paleniska ucieknie przed komin. Wkłady żeliwne doskonale sprawdzą się w przypadku osób, które lubią patrzeć na palący się płomień.

Węgiel, drewno oraz ekologiczne paczki opałowe będą stanowić podstawowy surowiec energetyczny. Kominek w domu to wspaniała rzecz, jednak jego budowa wymaga czasu i dokładnej analizy materiałów dostępnych na rynku, dlatego też warto przeglądać strony internetowe profesjonalnych firm zajmujących się tą tematyką.

kominek

A później dekoracje!

Styl retro, country lub rustykalny – bez względu na nazwę wiadomo, iż chodzi o tradycyjny styl wiejski w nowoczesnym, czyli bezpiecznym i atrakcyjnym wydaniu. Obowiązkowe drewniane meble (najczęściej w kolorze bieli), ozdoby w stylu prowansalskim (pastelowe, ciepłe kolory z dominacją różnych odcieni fioletu) ciężkie bale u sufitu oraz kamienno-ceglany kominek na środku salonu to marzenie większości kobiet.

Domowe palenisko to nie tylko sama obudowa z odpowiednim wyposażeniem, ale także kilka drobnych elementów, które dodają swoistego, wiejskiego klimatu. Zdobione pojemniki na popiół, kute szufelki oraz zapalarki z pewnością dodadzą uroku kominkowi. Wiele kominków posiada wbudowany dodatkowy moduł półki, na której można postawić wiele drobiazgów, począwszy od rodzinnych zdjęć, po płaskorzeźby, skończywszy na roślinach. Należy pamiętać, że każda dekoracja powinna stać w bezpiecznej odległości od kominka (zwłaszcza dotyczy się to dywanów i elementów wykonanych z drewna), natomiast blisko mogą się znajdować elementy metalowe, które nie są łatwopalne.

kominek w salonie

 

Źródło zdjęć: Google images