Wybór odpowiedniego wyposażenia łazienek powinien opierać się przede wszystkim na ich funkcjonalności. Wygląd lepiej jednak postawić na drugim miejscu, lecz z tym problemu raczej nie ma, ponieważ producenci dbają o obydwa te aspekty. Jak więc wybrać funkcjonalne urządzenia do łazienek, na co się zdecydować przy wyborze baterii i wanien czy pryszniców?

bateria lazienkoa

Bateria łazienkowa na wierzchu czy za ścianą?

W urządzeniu funkcjonalnej łazienki wybór armatury jest niezwykle ważny. Dlatego wybór baterii łazienkowej będzie jednym z najistotniejszych. Ostatnio największą popularnością cieszą się baterie podtynkowe. Można je zastosować przy każdym urządzeniu, czyli pod prysznicem, nad umywalką oraz przy bidecie. Za tym typem baterii przemawiają kwestie estetyczne.

Wymagają jednak odpowiedniego przygotowania instalacji wodnej. Na nie należy się więc decydować jeszcze na etapie rozprowadzania rur. Z kolei decydując się na baterie wielootworowe, czyli takie, których każda wylewka, prysznic oraz regulacja umieszczone są osobno w armaturze, należy zwrócić uwagę, czy urządzenie sanitarne ma możliwość umieszczenia w nim otworów. Najprostszym i najmniej kłopotliwym sposobem jest wybieranie baterii umywalkowych w zestawach. Pozwoli to na zachowanie odpowiednich proporcji urządzeń. Przy osobnym zakupie należy zwracać uwagę na długość wylewki i dostosowanie jej do kształtu umywalki czy wanny, by korzystanie z nich było na pewno wygodne.

łazienka

Kabina czy wanna?

Podstawowym kryterium w tym przypadku jest wielkość łazienki. Jeśli jest możliwość umieszczenia obydwu, wtedy zwracamy uwagę na nasze potrzeby. Stojąc jednak przed wyborem: albo kabina, albo wanna, zwykle wygrywa ta pierwsza. Kabinę prysznicową warto wybrać do małej łazienki. Nie zajmuje ona wiele miejsca, a jeśli potrzebujemy miejsca na kąpiel dla dzieci warto wybrać głęboki brodzik np. Roma z oferty Praktiker.

Posiadając miejsce na wannę można rozważyć zakup specjalnego parawanu nawannowego, który ułatwi korzystanie z niej jako prysznica, a jednocześnie zapewni możliwość długich kąpieli. Wybierając wanny musimy zdecydować, czy kupujemy wannę z obudową, czy decydujemy się na wannę do zabudowy. Zawsze do takiego urządzenia można dokupić odpowiednią obudowę. Obudowy do wanien to szybki i funkcjonalny sposób na podniesienie estetyki w pomieszczeniu. Można je wymieniać i w razie awarii zdjąć, co jest znacznie trudniejsze w przypadku wykonania zabudowy np. z płyty g-k i ceramiki. Należy pamiętać, że obudowy muszą być dostosowane do wanien i ich wymiarów. Gdy już wybierzemy najważniejsze elementy w łazience możemy zabierać się do przyjemniejszej części urządzania, czyli wybierania akcesoriów łazienkowych.

prysznic

Źródło zdjęć: Google Images