Oświetlenie w ogrodzie, gwarantuje fantastyczną atmosferę podczas wieczornych spotkań z rodziną i znajomymi. Dla projektanta jest to bardzo wdzięczny i ciekawy temat nie tylko ze względów praktycznych ale także estetycznych. Oto  kilka wskazówek i inspiracji poświęconych tematowi wyboru i rozmieszczenia lamp w ogrodzie i na tarasie.

Pierwszą rzeczą o jakiej warto pomyśleć to wyznaczenie światłem drogi do domu. Jest to aspekt praktyczny, ale efekt takiego oświetlenia może być z pewnością romantyczny i budujący bardzo przyjemny klimat. Szeroki wybór lamp pozwoli nam na dobranie odpowiednich kształtu, koloru, rozmiaru, sposobu zasilania. Zamiast oświetlenia tuż nad ziemią można też wybrać oświetlenie podwieszane lub kinkietowe jeśli alejka do drzwi prowadzi wzdłuż ściany. Możesz też zastosować geometryczną kompozycję diodową na ścianie, będzie ona subtelnie oświetlać ogród.

lampy ogrodowe

droga do domu

Jeśli posiadasz taras,możesz zastosować najróżniejsze sposoby oświetlenia. Poczynając od drobnych lampek rozwieszonych dokoła tarasu, poprzez punktowe oświetlenie,  na wielkiej lampie zawieszonej nad stołem kończąc. Wybór należy do Ciebie. Stwórz swoją oazę na tarasie.

oświetlenie tarasu

Oczko wodne to  niezwykle dekoracyjny element w ogrodzie. Niestety po zachodzie słońca niknie ono w mroku. Jednym z wielu sposobów na oświetlenie oczka wodnego są lampki wbite w ziemię, otaczające całość. Interesującym rozwiązaniem jest oświetlenie oczka wodnego lub malej sadzawki lampionami rozwieszonymi nad całością.  Można również oświetlić tafle wody przy pomocy specjalnych pływających lamp. Jest to jeden z najbardziej spektakularnych sposobów na dekorację ogrodu.

oświetlenie oczka wodnego

Świetlisty akcent. Jeśli jedna z roślin w twoim ogrodzie jest szczególnie piękna, jest twoją dumą, lub  jest twoja ulubioną, może warto ją oświetlić. W takim przypadku dobrze sprawdzą się punktowo rozmieszczane lampy lub dekoracja LED.

podświetlony ogród

podświetlenie tarsu