Ostatnimi czasy do łask najnowszych trendów w budownictwie wkrada się aranżowanie sufitów podwieszanych, które stają się ważnym elementem pomieszczeń. Mowa tu nie tylko o ich praktycznym zastosowaniu, kiedy to mogą posłużyć do ukrycia różnych instalacji oraz wyciszenia wnętrza dzięki zastosowaniu wełny mineralnej a także specjalnych płyt. Sufity te doskonale sprawdzają się w roli estetycznej. Pozwalają urozmaicić wnętrze i efektownie je zaaranżować dzięki m.in. oświetleniu.

sufit-podwieszany-oswietlenie

Sufit podwieszany oświetlenie

Sufit podwieszany stanowi przestrzeń, która daje mnóstwo możliwości rozprowadzenia w niej dowolnej liczby instalacji elektrycznych. To potencjał zarówno dla amatorów niekonwencjonalnych rozwiązań w aranżacji wnętrz, ale także mekka dla miłośników klasyki.

Wybór oświetlenia sufitu podwieszanego może spędzić sen z powiek. Możliwości jest bardzo dużo. Wszystko zależy jednak od naszych indywidualnych preferencji oraz funkcji oświetlenia. Od lat niezmiennie najpopularniejsze jest zastosowanie niskonapięciowych lamp halogenowych – tzw. „oczek”. Dają spore pole do popisu podczas aranżacji wnętrz, ale nie są tak efektowne jak np. „spoty”. Te niskonapięciowe reflektorki mogą nadać pomieszczeniu niesamowitego charakteru i przy tym doskonale je powiększyć. Nie mniejsze wrażenie może zrobić zastosowanie jednego z najnowocześniejszych obecnie sposobów oświetlenia pomieszczeń, które szturmem zdobywa rynek – listew i taśm LED. Stanowią one połączenie łatwości montażu, estetyki, możliwości zastosowania ich w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, a ponadto energooszczędności. W efekcie, dają nastrojowe światło, które dociera do nas po odbiciu się od ściany lub sufitu. Minusem tego rozwiązania wciąż jest jego cena, a także jego możliwości – dzięki tym produktom nie uzyskamy pełnego oświetlenia wnętrza.

1

Możliwości umiejscowienia źródeł światła w suficie podwieszanym jest wiele, dzięki czemu nie pełni ono wyłącznie funkcji praktycznych, ale przede wszystkim – designerskie. W przypadku wyboru oświetlenia należy mieć jednak na uwadze bardzo istotną kwestię. Oprawy oraz lampy, które montujemy bezpośrednio do płyt, nie powinny ważyć więcej niż 6 kg. Jeśli jednak nasz wybór padł na cięższe, należy je przymocować już bezpośrednio do stropu.