Okna pełnią w naszych domach bardzo ważną rolę. Pozwalają na wietrzenie pomieszczeń, doświetlają je, a także umożliwiają nam obserwowanie tego, co dzieje się na zewnątrz. Duże puste przestrzenie wytyczone przez ramy okienne warto jednak ozdobić, co przy okazji nie pozostanie bez znaczenia również dla naszego komfortu przebywania w domu. Przyjrzyjmy się produktom, które można wykorzystać do dekoracji okien.

dekoracje okien

Moda na rolety

Rolety rzymskie, dzień i noc, plisowane, mini rolety – wybór produktów tego typu jest bardzo duży. Wśród rolet znajdziemy modele utrzymane też w różnych odcieniach i wzorach, więc wybór pasującego do naszego wnętrza produktu nie powinien sprawiać trudności. Rolety mocuje się tak, by zasłaniały całą powierzchnię szyby – ze względu na to, że nie zajmują przestrzeni dookoła okna, można przypisać im nowoczesny, minimalistyczny charakter. Rolety pełnią funkcję estetyczną, jednak równie ważna jest w ich przypadku funkcjonalność. Możemy dowolnie je opuszczać i podnosić, regulując dostęp promieni słonecznych do pokoju i zasłaniając się przed widokiem z zewnątrz.

rolety okienne

Firany i zasłony w nowoczesnym wydaniu

Dokładnie te same funkcje co rolety spełniają również firany i zasłony, które na stałe wpisały się w domowe aranżacje wnętrz. O ich wyższości lub niższości nad roletami trudno dyskutować – w większości wypadków decyzja o wyborze jednych lub drugich jest wyłącznie kwestią gustu. Nie ulega jednak wątpliwości, że komplet zwiewnych firanek dopasowanych do wymiarów okien wnosi do wnętrza charakterystyczną, przytulną i intymną atmosferę, czego nie osiągniemy raczej przy użyciu samych rolet. Oprawą dla firan są z kolei zasłony, które nie tylko uzupełniają aranżację okna, ale również silnie wpływają na wizerunek całego wnętrza. Aby jednak móc wykorzystać tkaniny dekoracyjne, niezbędne jest zastosowanie szyn (mogą to być również karnisze) umocowanych uprzednio do sufitów lub ścian, które – chociaż naruszają ich strukturę – same w sobie odznaczają się dekoracyjnym wyglądem i stanowią nierzadko integralny element całej aranżacji okna.

dekoracje okienne

Dekoracja okien za pomocą dodatków

Rolety bądź firany nie ograniczają naszych możliwości dekoracji okna. Są podstawowymi jej elementami, które możemy uzupełniać o liczne dodatki. W pierwszej kolejności warto wykorzystać właściwości parapetów, które stanowią doskonałe półki dla roślin doniczkowych. Jeśli jednak nie jesteśmy zwolennikami żywych ozdób, z powodzeniem zastąpimy je np. niewielką lampką z eleganckim abażurem, która wieczorami będzie emitowała przyjemne, rozproszone świtało. Gdy mowa o oświetleniu, idealną dekoracją okna są też wszelkie girlandy świetlne, np. typu cotton balls. Możemy opleść je wokół drążka karnisza lub przewiesić w poprzek okna, zaczepiając o przezroczyste samoprzylepne haczyki – taka dekoracje będzie wzbudzała zachwyt nie tylko domowników, ale i przechodniów. Różne haczyki przyklejone do ramy okna umożliwiają także zawieszenie w nim rozmaitych zawieszek – drewniane, filcowe oraz wiklinowe dekoracje tego typu możemy wymieniać w zależności od pory roku czy okoliczności.

dekoracje okienne

Źródło zdjęć: Google Images